Senica – pevačica, lepotica i prava opasnica! Pre februara ili marta senice ne traže potencijalno mesto za gnežđenje. Gnezde se u šupljinama stena, dupljama, pod korenjem, među kamenjem, a neke vrste grade gnezdo i na zemlji. Gnezdo koriste za više gnežnjenja. U zavisnosti od vrste u gnezdu se može videti i 13 do 19 šarenih belih jaja. Jako korisna ptica, jer se hrani raznim štetočinama, kao što su, na primer gusenice. Mnoge senice se okupljaju u jata. One su teritorijalne tokom sezone gnežđenja. Veoma su aktivne, prilagodljive i društvene ptice koje se međusobno pomažu. Mlade senice, ukoliko izgube roditelje, nastavljaju da hrane starije senice iz najbližeg gnezda. Senice pripadaju ugroženim vrstama ptica. Jedan vid njihove zaštite je i građenje kućice za njih. Senice mogu biti veoma agresivne, i u jednoj bašti ne treba postaviti dve kućice istog tipa. Uglavnom su male zdepaste šumske ptice, u rasponu dužine od 10 do 22 santimetara. Obožavaju da jedu crni suncokret, pa čak i sirovi kikiriki koji uhvate između dve nožice i onda ga tako kljuckaju. Ipak, suncokret je najomiljeniji. Poseban način traganja senice za hranom je vešanje. Senica pregleda lozu, grančice ili lišće iz svih uglova dok visi naopačke.
Zvezdarski Pera detlić – Zvezdarski Pera detlić! Detlići su jedinstvene ptice i stalno osećaju glad. Uzrok tome je veliki utrošak energije zbog kojeg oni stalno imaju potrebu za hranom. Prilikom pronalaženja hrane koja se nalazi ispod kore drveta, detlići su u stanju da nanose udarce na stablu brzinom do 25 udaraca u sekundi ̶ za jedan dan ova ptičica je u stanju da udari po drvetu skoro million puta. Dok kuca, detlić ne brine da će u njegove oči da upadnu komadići drveta. Stvar je u tome što se njegovi kapci zatvaraju pre nego što se približe drvetu, što predstavlja svojevrstan odbrambeni mehanizam. Tokom udaranja, detlić primenjuje toliko veliku snagu da, ako bismo čoveka udarili tom jačinom, on bi odmah zadobio ozbiljnu povredu. Pri udarcima po drvetu glava ove malene ptice oseća opterećenje do 1 kg. Greše oni koji misle da detlići kucaju po drveću isključivo radi potrage za hranom. Zapravo, to rade kako bi obeležili svoju teritoriju, ali i da bi našli partnera za parenje.
Kreja ili Sojka (Garrulus glandarius), kreštalica spada iz porodice vrana. To je lepa, zanimljiva i prilično kontroverzna ptica. Jedna je od retkih koja ne zna da hoda, već samo da skakuće. Neki je vole i smatraju korisnom, dok je drugi smatraju štetnom pticom. Šumari vole kreju/sojku jer im pomaže pri sadnji novog drveća. Naime, kreja skuplja žir hrasta i bukvicu, prenosi ih i zakopava na drugim mestima kao svoju pričuvu za zimu. Pri tome se ponaša kao dobar šumar i poznavalac biologije i šumskog drveća, pa žireve i bukvicu zakopava upravo tamo gde je potrebno, gde šumarima odgovara i gde bi ih i sami posadili. Zimi zaboravi gde ih je zakopala ili ih ranije prekrije sneg, pa ih ne povadi i ne pojede, tako da oni sledećeg proleća niknu. To nije zanemariva količina posađenih semenki, jer ih, za 60 jesenjih dana dnevno sakupi oko 150, a to iznosi oko 9000 semenki godišnje. To čini oko 4500 komada novih biljaka, jer obično zaboravi 50% semenki i ne povadi ih.
Zeba – šarena ptičica koja ima mrka leđa, crvenkaste grudi i trbuh, plavu glavu, i krila crna sa belim i žutim prugama. Ako uživate u umilnom pevanju zebe, znajte da je velika verovatnoća da slušate mužjaka jer su oni mnogo bolji pevači od ženki. Cvrkutanje zeba će vas uvek razveseliti, ali imajte na umu da ova simpatična mala ptica ne voli da se mazi ili drži u rukama.
Pre nego izgovorite “leteći pacovi”, setite se šta sve i u raznim kulturama simbolišu golubovi: ljubav, mir, vernost… U mnogim gradovima, zabranjeno je hranjenje golubova. U Beču se plaća kazna od 36 eur uz napomenu: “Ako hranite golubove, hranite pacove”. Kod nas nije zabranjeno. Nahranite ptice u ovim hladnim danima.