Građani nezadovoljni odlukom da se osnuje novo preduzeće “Beogradski parkovi” zabrinuti su zbog nepotrebnog trošenje budžeta i otvaranja mogućnosti da se gradu nanese šteta uzurpacijom zelenih povrsina za komercijalne objekte.
Izražavamo svoje neslaganje povodom nedavne izjave gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da se iz prestoničkih parkova uklone đubrijere, jer u Gradskom zelenilu nema dovoljno radnika da ih prazne. Kao gradjanske inicijative godinama ističemo problem nedostatka radnika Gradskog Zelenila na terenu što se ogleda u gomilanju otpada u parkovima, stambenim zonama i zapuštenim javnim zelenim površinama. Održavanje i čišćenje parkova i dečijih igrališta je predmet stalnog prebacivanja nadležnosti između Gradske čistoće i Gradskog zelenila, svaki put kada se građani ili građanske inicijative obrate zbog potrebe rešavanja ovog problema. Zahtevamo da se u skladu sa principima transparentne i odgovorne javne uprave održavanje javnih zelenih površina, kao i pitanje adekvatne kadrovske politike, postavi kao sistemsko pitanje koje zahteva ozbiljnu analizu, uz uključivanje gradjana u planiranje i pronalaženje najefikasnijih rešenja. Rešavanje hroničnog problema otpada u Beogradskim opštinama svakako ne leži u uklanjanju djubrijera.
Posebno nas uznemirava plan osnivanja novog javnog preduzeća „Beogradski parkovi“, čime smatramo da se kreira nepotrebna paralelna struktura uz već postojeće JKP Gradsko Zelenilo. Ne samo da će novo preduzeće dodatno opteretiti javni budžet gradjana, već postoje naznake da svojim predvidjenim delatnostima JKP „Beogradski parkovi“ neće imati nikakvu dodatnu vrednost u pružanju kvalitetne usluge gradjanima Beograda.
Naprotiv, s obzirom da će se “Beograd Parkovi” baviti izdavanjem zemljišta u parkovima, otvara se mogućnost da se dragoceni javni prostori, parkovi Beograda, preko novoosnovanog preduzeća, koriste u komercijalne svrhe.
Podsećamo na činjenicu da sa 63 parka u centralnim opštinama našeg grada imamo samo 96 kvadratnih metara zelenila po stanovniku Beograda, dok evropski standardi zahtevaju minimalno 225.
Apelujemo da se sredstva grada ulažu mudro i iznalaze najoptimalnija rešenja kako za potrebe građana, ali i za ionako oskudnu prirodu samog grada.
Upozoravamo takođe da deca u Beogradu imaju sve manje prostora za igru. O nepostojanju sistemske podrške dečjoj igri svedoči nedostatak strateških dokumenata, akcionih planova i predloženih mera usmerenih na podršku stvaranju raznovrsnih uslova za igru dece u gradu. Igrališta za decu u Beogradu uglavnom su mali, najčešće ograđeni prostori, smešteni u delove naselja koji preostanu nakon što se izgrade prioritetnije vrste objekata koji generišu profit. Ovakvi prostori ne ostvaruju pedagoški potencijal, ne predstavljaju podršku dečjoj igri i ne omogućavaju porodicama sa decom kvalitetan život u urbanim naseljima.
Sa željom za uspostavljanjem transparentne javne uprave po meri građana i potrebi za zelenim umesto betoniranog grada,
UG Komšija
UG Unija treći Beograd
UG Šljunkara
UG Zajednička Akcija Blok 70/70a
Srce Grada
Sačuvajmo zelenu Zvezdaru
Savski nasip
Bežanija ostaje kosa prkosi
Blokada Smrada
Sačuvajmo Gardoš i Zemun
Pešaci nisu maratonci
Blok 8 ‘Kineski Zid’
Za naš lepi kraj Stjepana Filipovića
Za Naš Kej
Savet Mesne Zajednice Stjepan Filipović