Kao što je većini stanovnika našeg kraja poznato, zgrada Goše i plac oko zgrade, koji se nalaze na raskrsnici ulica Batutove i Milana Rakića, su prodati kompaniji Milenijum Tim, i uskoro počinje izgradnja novog poslovno/stambenog objekta što podrazumeva uklanjanje svog zelenila koje postoji na toj lokaciji. Pisali smo o tome u ovoj objavi:
https://sacuvajmozelenuzvezdaru.org/2021/04/11/institut-gosa/
U poslednja 2 meseca je intezivirana komunikacija sa predstavnicima Milenijum Tima i gradskog Zelenila, a radi spašavanja flore koja postoji tamo i koja je veoma bogata i vredna. Posle dosta emailova, održana su i dva sastanka na samoj lokaciji, predstavnika inicijativa i grupa sa Zvezdare sa predstavnicima Milenijum tima i Zelenila. Poslednji je održan juče 24.08. Cilj nam je bio da se pregledaju sva drveća i ostale sadnice, i razmotre mogućnosti presadjivanja specijanom masinom koju ima Zelenilo. Nažalost većinu stabala koje imaju starost od oko 50 ili 60 godina (crni borovi, breze, leske …) i koje imaju najveću vrednost nije moguće presaditi, ali smo uspeli da napravimo dogovor da jedan deo manjih drveća, ruža i grmova, presadimo na nekoliko lokacija u Bulevaru Kralja Aleksandra, Čingrijinoj, Preševskoj i Učitelja Miloša Jankovića. Evo i izveštaja sa tog sastanka.
“Дана 24. августа, одржан је заједнички теренски састанак у кругу Института „Гоша“, на адреси Улица Милана Ракића број 35, коме су присуствовали представници удружења грађана Звездаре и компаније „Миленијум Тим“, током кога су представници ЈКП „Зеленило-Београд“ извршили сагледавање стања и процену могућности пресађивања постојећих стабала лишћара и четинара, као и ниске вегетације – ружа и полеглих четинара, на парцели која припада Институту „Гоша“.
На основу наше стручне процене базиране на димензијама и старости постојећих стабала и са тим у вези – оцене перспективе преживљавања стабала након пресађивања, закључено је следеће:
Постоји техничка могућност машинског пресађивања 2 стабла смрче и 1 стабла тисе, ручног пресађивање 1 саднице кајсије, 1 жбуна зове, 10 жбунова ружа и 2 клеке (полегли четинари). Уз интензивну негу након пресађивања (заливање, прихрана, фитопатолошка заштита), наведене врсте имају перспективу преживљавања.
Стабла црног бора, украсне шљиве, јавора, мечије леске, брезе, која су вишедеценијске старости и значајних димензија, физички није могуће машински пресадити. Стабло брусонеције је физиолошки презрело, превршено, са видљивим знацима поодмакле трулежи у развођу крошње, због чега би свакако требало бити уклоњено.
За сва додатна питања, стојим вам на располагању.
Срдачно,
Мр Наташа Шишаковић, дипломирани инжењер пејзажне архитектуре
Извршни директор за оперативне послове
Градско Зеленило