Trećepozivačka česma je jedna od najstarijih Beogradskih česmi koja još uvek postoji i to na Zvezdari u ulici Dimitrija Tucovića, odmah pored Gradske bolnice.
Nekada se zvala Bulbulderska česma i ona je postojala još pre prvog svetskog rata. Prva obnova česme je bila 1915. godine tokom okupacije Beograda, a obnovili su je preživeli trećepozivci. Tada je obnova stigla do pola. Od tada se ova česma zove Trećepozivačka. Iz toga perioda postoji slika ove česme
Nakon završetka 1. svetskog rata, društvo za ulepšavanje Bulbuldera je obnovilo česmu i na postojeći deo je dodat gornji deo sa krstom. Na slici je isečak iz ilustrovanog lista koji je izlazio od 1919. do 1929. godine, i gde je prikazana vest o obnovi česme na Petrovdan 1927. godine. Takođe, u toj vesti nalazi i fotografija kafane kod Bulbuderske česme koja se nalazila negde na potezu od današnje gradske bolnice pa do pumpe na početku Čingrijine ulice. Inače na ovoj fotografiji iz 1927, već postoje ulice, ograde, kuće i stubovi sa strujom ili telefonijom, što nije bio slučaj na fotografiji iz 1915. godine. Zvezdarska šuma je posađena nešto pre 2. svetskog rata.
Te 1928. godine je postavljena i spomen ploča sa imenima boraca Sedmog pešadjskog puka trećeg poziva koji su decembra 1914. poginuli tokom teških borbi na Varovnici u blizini Mladenovca, braneći kotu 413.
O postavljanju spomenika svedoči i zapis komandanta, majora Rakiđića koji se navodi u knjizi “Česme i fontane Beograda” Vladimira Bunjca:
“Zanimljiv dokument doneo mi je jednoga dana jedan beogradski radnik, kome, nažalost, neznam ni ime, a koji tvrdi da je sin vojnika Franca Knausa, čehoslovačke nacionalnosti. Knaus je prebegao iz austrougarske vojske na srpsku stranu i sa položaja je 20. septembra 1915. godine upućen “radi izrade spomenika izginulim borcima VII peš. puka III poziva”. U Komandu se ima javiti kada ga bataljon bude pozvao.
Kako major navodi, Knausov sin je ispričao da je njegov otac, kao iskusni kamenorezac, na Trećepozivačkoj česmi rado u periodu od 23. do 26. septembra. O tome šta se nakon toga dešavalo i kada je česma stvarno podignuta Rakiđić kaže da ne postoje sigurne informacije.
Ono što se zna jeste da su graditelji ove česme bili iz Sedmog pešadijskog puka trećeg poziva, odnosno iz istog onog sastava koji je podneo najteže bitke koje su se odigrale između 20. novembra i 2. decembra 1914. tokom odbrane Beograda. Na ovaj način odata je počast junacima trećepozivcima Četvrtog, Sedmog, Osmog, Jedanaestog i Petnaestog pešadijskog puka”.
A evo i još jedne interesantne slike trećepozivačke česme posle obnove :
Trećepozivačka česma po drugi put je obnovljena i ponovo otvorena 19. oktobra 1982. godine. Ovoj svečanosti prisustvovalo je više hiljada Zvezdaraca. Danas na trećepozivačkoj (Bulbulderskoj) česmi nema više hladne izvorske vode, već je nakačena na gradski vodovod i izgleda ovako :
Napomena: jedan deo teksta u ovoj priči preuzet je sa sajta www.011info.com